Ogródki działkowe na Cichym Kąciku

20171114_185909 — kopia

Wokół Krakowa rośnie pierścień terenów zielonych

Dalsze rozszerzenie niemieckiej kolonii ogródków działkowych – Na odłogu powstał w ciągu roku płot z krzewów i pnączy

Kraków 22 kwietnia 1943

Zmysł niemieckiego człowieka, aby tworzyć ogrody w swoim otoczeniu można zauważyć wszędzie. Czy jest on górnikiem w jakimś zagłębiu węglowym w ojczyźnie, po codziennym wysiłku w zapylonej kopalni szukającym wytchnienia w swym ogródku warzywnym lub kolonii ogródków działkowych; czy też mieszkańcem wielkiego miasta, szukającym odmiany od murów swych kamienic na wolnym powietrzu – tęsknota za jakimś choćby małym kawałeczkiem zieleni łączy ich wszystkich. Nawet żołnierz, który stacjonuje w pewnym oddaleniu od frontu, ceni sobie kawałeczek ziemi, który może zasiać przynajmniej kilkoma słonecznikami lub innymi roślinami – jeśli nic więcej nie można. Tym bardziej oczywistą potrzebą dla cywilnych Niemców w Generalnym Gubernatorstwie jest stworzyć sobie tereny, które według ulubionego zwyczaju, mogą uprawiać w formie ogrodu jako dodatek do codziennej pracy.

W zeszłym roku, w Krakowie została stworzona z pomocą rządu i Partii pierwsza kolonia ogródków działkowych w Generalnym Gubernatorstwie i to jak wiele innych rzeczy z przysłowiowego niczego. Znajdujący się tam ugór wyglądał pusto i strasznie, gdy zaoferowano go kandydatom na ogródki działkowe, a mimo że odłogowana ziemia obiecywała również dobre plony, to jednak nikt z tych, którzy zainwestowali nie mały wysiłek w uprawę nie mógł przewidzieć czy w ogóle będzie mógł sam zebrać plony z pierwszego roku. Wiele osób mogłyby się powstrzymać całkowicie przed podjęciem pierwszych prac nad karczowaniem i wstępną uprawą, ponieważ prawie każdy musiał się liczyć z przeniesieniem do innej instytucji, a także zbliżały się powołania do Wehrmachtu. Mimo tego wykonano na terenie „Starej kazamaty” („Alte Kasematte“) już w pierwszym roku istnienia takie prace, które przyniosły już teraz bogate plony dla większości uprawiających, a które mogą być określone jedynie jako wzorcowe.

Z pewnością rozpoczynający się, następny sezon działkowy spotka się znów u działkowców z takim samym zapałem i werwą do pracy. W międzyczasie miejski wydział terenów zielonych zadbał o dalsze formowanie całego zespołu ogródków i również w przyszłości niczego tam nie zabraknie. Tak więc przygotowano nowe dróżki, które będą dalej utwardzane jak to tylko będzie możliwe. Zasadzono drzewa i krzewy. Każdy działkowiec otrzyma dwa drzewka owocowe i ligustr na żywopłoty w granicach dróg. Przewidziany już w zeszłym roku wspólny plac został pokryty grubym trawnikiem i służy dzieciom i dorosłym jako miejsce odpoczynku – o ile nie preferują oni przebywania we własnej altance. Wydział terenów zielonych znów zadba w tym roku o wystarczającą ilość sadzonek, ale tym razem zostaną one wyhodowane właśnie na terenie ogródków działkowych. Ma to tę zaletę, że młode i delikatne rośliny mogą być wyjęte z ziemi na krótko przed posadzeniem ich na tym samym terenie ogródków. Od zeszłej jesieni w szeregach dzierżawców ogródków rzeczywiście powstały znaczne wyrwy na wskutek powołań i przeniesień. Okazało się to dobrym przykładem, bo pionierzy działkowcy pokazali, że te luki nie tylko można było uzupełnić całkowicie w krótkim czasie lecz ponadto, aby pokryć wszystkie wnioski kandydackie musiano w ciągu tego roku przyłączyć następną część tych terenów, które obecnie jeszcze są łąką.

Ponieważ tereny ogródków działkowych „Stara kazamata“ wciąż jeszcze są świeże i obecny tam drzewostan jest nie wyrośnięty, to jednak szybko rosnące krzewy owocowe, jak i już zieleniące się drzewa i zarośla stworzą w ciągu kilku tygodni mały, zielony wał, który skutecznie zasłoni otwarty widok na ten teren. Dodatkowo już w zeszłym roku żywopłoty okazały się skuteczną osłoną od wiatrów. Dodatkowo tereny ogródków działkowych, w rzeczywistości stanowią część pasa zieleni, który w tym roku podlega kolejnemu znacznemu rozszerzeniu, a przewidziany jest po to, aby z biegiem czasu ochronić Kraków od porywistych wiatrów.

Ponadto główną troską miejskiego wydziału terenów zielonych pozostaje opieka nad starymi terenami parkowymi w centrum miasta. W zasadzie ich pielęgnacja byłaby stosunkowo prosta i nieskomplikowana, ponieważ zasób drzew, krzewów, trawników i terenów parkowych wyrósł już od dawna z delikatnego wieku dziecięcego. Jednak niestety głupota ludzka (a jedynie w niewielu przypadkach można było by mówić o złośliwych czynach wobec przyrody) przysparza odpowiednim władzom wiele pracy i wysiłku nad pielęgnacją tych terenów przyczyniających się do upiększenia miasta w takim stopniu jak to tylko podczas ogólnego wysiłku wojennego jest konieczne i uzasadnione. Mimo wszystkich trudności, narastających zwłaszcza z powodu braku siły roboczej, niemiecka administracja będzie kontynuowała swoją misję, aby nie tylko nie dopuścić do pogorszenia się obecnego stanu dbałości o miejskie tereny zielone i do zmniejszenia obsady jednorocznymi kwiatami i roślinami ozdobnymi reprezentacyjnych miejsc, lecz jeszcze zwiększy intensywność swych działań na tyle na ile będzie to możliwe.

W ramach akcji przywracania ugorów i odłogów do użytku, na terenie miasta zostanie utworzone 235 ogródków działkowych – każdy o powierzchni 300 m2, również dla nie-niemieckiego personelu administracji miasta. Od pozostałych instytucji państwowych, urzędów i zakładów przemysłowych ważnych dla wysiłku wojennego (kriegswichtig) dostarczono jeszcze zamówienia ogółem na 169 działek, które natychmiast mogą zostać zaspokojone. Z tego powodu, w okresie letnim, miasto – siedziba rządu Generalnego Gubernatorstwa będzie wyglądać jeszcze korzystniej niż w poprzednich latach uwolnione od widoku obrzydliwych nieużytków. W ten sposób miejski zarząd terenów zielonych przybliży się znów do pożądanego celu – mianowicie, aby Kraków stał się miastem zieleni.

alte kasemate4Można wciąż swobodnie zaglądnąć do Niemieckich Ogrodów Działkowych „Stara kazamata”. Lecz wkrótce pnące się żywopłoty i krzewy owocowe utworzą gęsty żywopłot. Zdjęcie: Theuergarten

Herbert Urban.

Oto jeszcze kilka zdjęć z tej sesji nie zamieszczonych w artykule

alte kasemate3alte kasemate1alte kasemate5alte kasemate2

I jeszcze parę portretów działkowców przy pracy.

alte kasemate8alte kasemate7alte kasemate6

Więcej zdjęć i opisów z tego okresu można znaleźć w Zbiory w ogródkach działkowych

KOMENTARZ WSPÓŁCZESNY

Tłumaczenie własne z jęz. niemieckiego z Krakauer Zeitung.

Zdjęcia są własnością NAC

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s