Pierwszy turniej szachowy w Generalnym Gubernatorstwie

401105- 0

Początek turnieju szachowego w Krakowie

Generalny Gubernator przyjął jego uczestników

Doniesienie własne Krakauer i Warschauer Zeitung

Kraków, 5 listopad 1940

Turniej Wielkoniemieckiego Związku Szachowego (Großdeutsche Schachbund), rozpoczął się wczoraj od przyjęcia mistrzów szachowych przez Gubernatora Generalnego na Zamku Krakowskim – odbywać się on będzie w pierwszej połowie listopada w Krakowie, Krynicy i Warszawie. Dr Frank przywitał uczestników turnieju szachowego i wyraził radość, że po raz pierwszy w Generalnym Gubernatorstwie odbędzie się Turniej Wielkoniemieckiego Związku Szachowego.  Należy być bardzo zadowolonym z tego sukcesu, powiedział dr Frank, mając również nadzieję, że organizacja turnieju pomoże zdobyć nowych przyjaciół i kibiców dla niemieckich szachów. Fakt, że tak duży turniej szachowy został zorganizowany w Generalnym Gubernatorstwie, z pewnością będzie obserwowany w Rzeszy ze szczególną uwagą. W związku z rozpoczęciem Kongresu Szachowego w wielkiej sali Zamku pokazano filmy o szachach.

Wcześniej, podczas rozpoczęcia pierwszej rundy turnieju, uczestników turnieju szachowego przyjął prezydent Wydziału Oświecenia Publicznego i Propagandy Schmidt. Na przyjęciu, które odbyło się wieczorem na cześć uczestników turnieju w cywilnym kasynie (Zivilkasino), starosta miejski Schmid wyraził wdzięczność za to, że niemieccy mistrzowie szachownicy w pierwszym turnieju mistrzowskim w Generalnym Gubernatorstwie grają właśnie w Krakowie. Określił jako przejaw siły niemieckiej, że takie wydarzenia odbywają się podczas wojny. Starosta miejski chwalił przeprowadzanie turnieju szachowego właśnie tutaj bo odbywa się on z udziałem najlepszych niemieckich graczy z Generalnego Gubernatorstwa.

kawiarnia literacka

Wkrótce po godzinie 20.00 w Kawiarni Literackiej w obecności starosty miejskiego otwarto turniej mistrzowski Wielkoniemieckiego Związku Szachowego (GSB). Dyrektor zarządzający GSB, E. Post-Berlin, wygłosił krótkie przemówienie do obecnych mistrzów i licznie przybyłych widzów. Pierwszą rundę turnieju zdominowało napięcie, zwyczajowo występujące podczas takich imprez.

(…) Oto uczestnicy: Kohler-Monachium, Gilg-Sudety, Ahues-Królewiec, Bogoljubov-Kraków. Richter-Berlin, Mueller-Wiedeń, Rellstab-Berlin, Mross-Kraków, Kieninger-Kolonia (Deutschlandmeister), Lokveng-Wiedeń, Schmidt-Gdańsk, Bluemich-Lipsk, Eisinger-Karlsruhe.

401105- 1

Generalny Gubernator dr Frank przyjął uczestników przed rozpoczęciem krakowskiego turnieju szachowego

401105- 3

Ujęcie z pierwszej rundy krakowskiego turnieju szachowego, starosta miejski Schmid z zainteresowaniem obserwuje grę Lokveng i Kieninger. Zdjęcia (2): G. Lehmann

Dr Frank na turnieju szachowym.

Międzynarodowe pojedynki czwartej rundy

Doniesienie własne

Kraków, 8 listopad 1940

Ostatni dzień rozgrywek turnieju w Krakowie zaszczycił swym przybyciem dr Frank, który jak wiadomo jest zapalonym szachistą. Dr Frank osobiście śledził przez dwie godziny pojedynek szachowy oraz rozmawiał z kierownictwem Wielkoniemieckiego Związku Szachowego jak również z mistrzami, którzy w tym momencie nie grali. Czwarta runda przyniosła wiele interesujących pojedynków. (…)

Turniej szachowy w Krynicy

Zacięte pojedynki piątej rundy

Krynica, 10 listopada 1940

Piątą rundę, która przyniosła cały szereg zaciętych pojedynków rozgrywano w piątek w hotelu uzdrowiskowym Krynica. (…)

Bogolubow i Kohler mają największe szanse na zwycięstwo

Przed zakończeniem turnieju szachowego

Warszawa, 17 listopada 1940

Odroczoną partię Mueller-Mrotz z dziewiątej rundy wygrał Mrotz. Dziesiąta runda (przedostatnia) rozegrała się w piątek. (…)

Strzelec Kohler i Bogolubow wygrywają

Remis punktowy w Turnieju Szachowym Wielkoniemieckiego Związku Szachowego

Doniesienie własne Krakauer i Warschauer Zeitung

Gff. Warszawa, 19 listopada 1940

Pierwszy Turnieju Szachowy Wielkoniemieckiego Związku Szachowego w Generalnym Gubernatorstwie dobiegł końca w sobotę. (…) Decydującej partii Kohler – Bogolubow towarzyszyła ożywiona obecność żołnierzy Wehrmachtu wśród publiczności. Kohler, będąc żołnierzem pułku strzelców (Schuetzenregiment) z Freising, swoimi sukcesami skupił na sobie uwagę ogółu stacjonujących w Warszawie jednostek wojskowych (…) podczas gdy sukces Bogolubowa nie stanowił niespodzianki to zwycięstwo Kohlera z Monachium jest dla szachów niemieckich radosnym faktem. (…)

szachy3

Anton Kohler, gubernator dystryktu warszawskiego Fischer, Efim Bogolubow

 

KOMENTARZ WSPÓŁCZESNY

Tłumaczenie własne z jęz. niemieckiego artykułów z Krakauer Zeitung

Zdjęcia własność NAC

Oto zwycięzcy turnieju:

Efim_Bogoljubov

Efim Bogolubow (1889-1952) rosyjski, radziecki i niemiecki mistrz szachowy, pracownik Ostintitutu w Krakowie – https://pl.wikipedia.org/wiki/Jefim_Bogolubow

Anton Kohler (1907-1961) – https://en.wikipedia.org/wiki/Anton_Kohler

heilbronn-33b3c6ee

Szachiści od lewa do prawa: Reichel, Leiter des Landesverbandes Schwaben und der Schachgruppe Knorr, Jäger, Steinkohl, Kohler, Dr. Ludwig, Ernst, Bleutgen, Grosser, Dr. Tröger, Zollner, Post, Dr. Meyer, Pelzer, Eisinger, Kaufmann, Turnierleiter, Brunner, Leiter des Heilbronner Schachvereins.

 

2-11981

Aleksander Alechin (1. z prawej) i Hans Frank (2. z prawej) z  października 1941

Pismo z Oświecenia Publicznego i Propagandy przy rządzie Generalnego Gubernatorstwa do starosty miejskiego Carla Schmid w sprawie turnieju szachowego z Archiwum Narodowego w Krakowie zespół SMKr

W okresie od 3 do 6 listopada 1940 roku  odbywać się będą kolejno w Kawiarni Literackiej w Krakowie turnieje mistrzowskie Wielkoniemieckiego Klubu Szachowego. 3 listopada 1940 roku o godzinie 16:00 odbędzie się audiencja na Zamku u pana Generalnego Gubernatora, na którą pan i ja będziemy jeszcze zaproszeni.  O godzinie 18:30 powinno się odbyć powitanie mistrzów szachowych przez Pana w ramach kolacji w kasynie cywilnym. Posiłek musi się skończyć do 19:30, ponieważ o 20:00 godzinie w Kawiarni Literackiej zaczyna się turniej.

Na posiłek w kasynie cywilnym będą zaproszeni: gubernator dr Wächter – ręcznie Wolsegger, kierownik sztabu Pavlu, pan Gauweiler, pan König, Oberereichsleiter Schalk – dopisek ręcznie odmówił, Standartenführer dr Stahl, dr Graf, prezydent wydziału Schmidt, szef prasowy rządu Gassner oraz trzech do czterech panów z administracji  miasta – dopisek ręcznie dr Ekert, dr Bausenhart, dr Ritter,…

W Kawiarni Literackiej należy tych dniach przedłużyć godzinę policyjną do godziny 1:30, o co sam zadbam.”

Zaproszenia na wyżej wymienioną uroczystość wysłane do gubernatora Wächter oraz ogólne do pozostałych uczestników  z Archiwum Narodowego w Krakowie zespół SMKr

„Wielce szanowny panie gubernatorze. Na życzenie wydziału Oświecenia Publicznego i Propagandy przy rządzie powitam z okazji turnieju szachowego Wielkoniemieckiego Klubu Szachowego przebywających tutaj mistrzów szachowych w dniu 3 listopada 1940 roku o godzinie 18:30 w kasynie cywilnym administracji miejskiej przy kolacji. Mam zaszczyt, niniejszym zaprosić pana jak najuprzejmiej. Heil Hitler Schmid”

„W okresie od 3 do 6 listopada 1940 roku odbywać się będą w Krakowie turnieje mistrzowskie Wielkoniemieckiego Klubu Szachowego. Czuję się zaszczycony, zaprosić pana na połączone z kolacją powitanie mistrzów szachowych, do kasyna cywilnego administracji miejskiej, ulica Franciszkańska 6, na 3 listopada 1940 roku o godzinie 18:30. starosta miejski Schmid”

Oficjalne zawiadomienie o terminach i miejscach rozgrywek

Jedna myśl w temacie “Pierwszy turniej szachowy w Generalnym Gubernatorstwie

  1. pizmak666gmailcom 24 marca, 2020 / 11:07 am

    Ależ dobry jest ten blog!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s