Hymn Hitlerjugend w Generalnym Gubernatorstwie

Uznanie dla Wschodu

Poranna uroczystość Hitlerjugend w Teatrze Państwowym

Kraków 19 sierpnia 1941

Sobota przyniosła najprawdziwszą kulminację i zarazem zakończenie imprez dotyczących „Dni NSDAP” w Generalnym Gubernatorstwie. Letnie słońce wzeszło znów na bezchmurnym niebie nad ustrojoną flagami stolicą. Wczesnym rankiem zagrzmiały ponownie dźwięki pobudki na ulicach, które z każdą godziną coraz bardziej zapełniały się uczestnikami z olbrzymiego obszaru Generalnego Gubernatorstwa. Na piechotę, na rowerach, samochodami i specjalnymi pociągami przybywali oni ze wszystkich dystryktów i siedzib partyjnych. Brunatny kolor naszego Ruchu wraz z kolorem feldgrau naszych żołnierzy rozlał się od strony dworca głównego w stronę miasta i opanował w tych dniach widok miasta, w sposób jak najbardziej przyjazny.

Cały szereg imprez sobotnich otwarła poranna uroczystość Hitlerjugend i w Teatrze Państwowym. Uczestniczyli w niej Generalny Gubernator dr Frank wraz ze swym gościem drem Ley kierownikiem organizacji NSDAP w Rzeszy (Reichsorganisationsleiter), Hauptamtsleiter dr Schalk oraz wielu znanych gości reprezentujących Partię, państwo i siły zbrojne.

„Tutaj na Wschodzie powstaje nasze jutro” – takie było motto przekonywującej uroczystości. Wprowadzone dźwiękami fanfar słowo i pieśń wykonywane przez chłopców i dziewczęta z Hitlerjugend dały świadectwo zamierzeń i czynów niemieckiego człowieka na Wschodzie. Punkt centralny uroczystości stanowiły słowa przywódcy Hitlerjugend w Generalnym Gubernatorstwie Gebietsführera Blum. Powiedział on – „Dopiero teraz w państwie Adolfa Hitlera zaczyna się spełniać trwające przez stulecia tęskne marzenie o nowym kraju. Dopiero dzisiaj  brat nie stoi naprzeciw brata przed dzielącą ich granicą. I nawet kiedy dzisiaj tak jak kiedyś poniesiono najcięższe ofiary, to jednak można być pewnym, że naród nie może zginąć z powodu śmierci tych, którzy zginą za wolność, ale jedynie z powodu niepowodzenia tych, którzy przeżyją. Z takim samym żarliwym sercem z jakim założono nową Rzeszę [w Niemczech] tak przez do tego powołanych, zostanie stworzona niemiecka ojczyzna tu na Wschodzie. A więc, tam gdzie zatknięty jest nasz sztandar, tam panuje nasza kultura, a gdzie są nasze serca tam jest nasza ojczyzna.”

Jako dowód tego może świadczyć hymn, który powstał tu w Generalnym Gubernatorstwie i  pierwszy raz zabrzmiał owego poranka. (Tekst napisał Adolf Paul Großmann, a muzykę Hans Tenschert). Ze swym żwawym rytmem i łatwą do zapamiętania melodią, która odpowiada żywemu tekstowi stanie się ona od dzisiaj  „Hymnem Hitlerjugend w Generalnym Gubernatorstwie”

(Tekst i nuty przytaczamy w dziale rozrywki naszej gazety.)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kraków, sierpień 1941

Podczas świątecznego poranka Hitlerjugend, po raz pierwszy odśpiewano Hymn Hitlerjugend w Generalnym Gubernatorstwie. Odbyło się to w sobotę w Teatrze Państwowym w Krakowie, podczas zjazdu NSDAP w Generalnym Gubernatorstwie

Tekst, który tutaj publikujemy, pochodzi od Adolfa Paula Grossmann, który napisał dla nas również poniższe słowo wstępne. Autorem melodii jest zaś Hans Tenschert.

Krajobraz wypełniony pieśnią, pozazmysłowo wpływa szybciej i na dłużej  na świadomość niż jakiś kawałek ziemi leżący przed naszymi oczami nie oddziaływający poprzez nasz słuch. Pieśń o krajobrazie wzbogaca nasze wyobrażenia, ożywia uczucia, uskrzydla stopy, nastawia człowieka przyjaźnie do różnorodnego życia przyrody, i pozwala wrócić mu do codziennej pracy z chęcią do działania. Ta nowa pieśń powstała pomiędzy Wisłą i Bugiem, a jej zadaniem jest poszerzenie  świadomości naszej młodzieży mieszkającej w tym obszarze, w którym tysiące niemieckich rodzin żyło i pracowało często w najtrudniejszych warunkach. Oczekuje się od niej wypełnienia wszystkich postawionych im zadań w tym obszarze pełnym problemów i wyzwań, który został wcielony przez niemieckich żołnierzy do terytorium Niemieckiej Rzeszy.

Hitler_jugend

Plakat nie jest częścią artykułu

Ciągnęli ojcowie na wschód / i brali ten kraj pod swój pług / tak że ziarna wschodziło w bród / na polach po Wisłę i Bug

Rzuconym na kresach wschodnich / zostało jednakże marzenie / by wrócić na wozach konnych / do Niemiec po schronienie

Ciągnęli w wozów powodzi / prowadzić w Niemczech swój pług / My jednak niesiemy, my młodzi  / proporzec Rzeszy aż nad sam Bug.

Rozrzuceni na kresach wschodnich / zdobywamy obszar ten znów / kroczmy, i tu spoczniemy godni / z ziemią zbratani po bezmiar ów

Ten kraj naszym duchem uleczmy / na apel nam wszystkim dany / tak – my wszystko zrobimy, / żeby ten cel był dokonany

Rozrzuceni na kresach wschodnich / tutaj miedzy Wisłą a Bugiem / spełńmy w czasach przyszłych / co zaczęte było ojców pługiem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KOMENTARZ WSPÓŁCZESNY

Tłumaczenie własne z jęz. niemieckiego z Krakauer Zeitung

Tekst niemiecki wiersza :

Verstreut in den östlichen Weiten / Verblieb ihnen dennoch der Traum, / Mit Kindern und Enkeln zu reitern / Nach Deutschlands gesichertem Raum.

Sie zogen mit Rossen und Wagen / Und führen in Deutschland den Pflug. / Wir aber, wir Jungen, wir tragen / Die Wimpel des Reiches bis zum Bug.

Verstreut in den östlichen Weiten / Erringen wir neu diesen Raum, / Ging, wo wir auch rasten und schreiten / Verbrüdert mit Erde und raum.

Das Land mit dem Geist zu durchbringen, / Erging an uns alle der Ruf. / Und strahlend wird endlich gelingen, / Was keiner noch vor uns erschuf.

Verstreut in den östlichen Weiten, / Erstellt zwischen Weichsel un Bug, / Erfüllen wir kommenden Zeiten, / Was einmals begonnen der Pflug.

hj

Zdjęcie pochodzi z sierpnia 1941 i ilustruje obchody Dnia NSDAP na stadionie w Krakowie. Własność NAC

Z książki Dietera Schenka ” Krakauer Burg”  – W roku 1942 w Hitlerjugend, obejmującej 12 tak zwanych bannów (Banne), zrzeszonych było 5800 niemieckich chłopców, zaś w BDM, podzielonym na pięć dystryktów, 6400 dziewcząt. (…) Na mocy wydanego przez Franka zarządzenia o obowiązku służby młodzieżowej ewidencjonowano wszystkie osoby w wieku od dziesiątego do osiemnastego roku życia w celu ,,fizycznego, duchowego i moralnego wychowania w duchu narodowego socjalizmu”. Tym samym stawało się jasne, że władzom chodziło wyłącznie o wychowanie i sterowanie młodzieżą, o przywiązywanie jej do reżimu, a wszystko inne było jedynie pozorami. Zachowywano je również wtedy, gdy w 1942 roku w Krakowie pojawił się przywódca młodzieży Rzeszy (Reichsjugendführer) Arthur Axmann, by dokonać inspekcji dowództwa Hitlerjugend. (…) Przy tej okazji Frank stwierdził z hipokryzją, że Hitlerjugend maszeruje i bije w bębny w Generalnym Gubernatorstwie z taką oczywistością, jakby organizacja ta była tutaj od stuleci.

,,Wy, chłopcy i dziewczęta, powinniście tu odnaleźć waszą prawdziwą ojczyznę. Przychodzimy i wkraczamy do tego kraju nie jako tyrani. Naszym zamiarem nie jest wprowadzanie terroru czy ucisku. Silnie złączeni z interesami obszaru wielkoniemieckiego, stoimy na straży żywotnych praw także Polaków i Ukraińców”.

Rok później na konferencji BDM generalny gubernator dziękował za pracę Hauptmädelführerin Irmgard Fischer, wykrzykując:

„Będziemy trzymać tę roześmianą nadwiślańską krainę twardo w naszych rękach i z zapałem każemy naszym sercom zapuścić tutaj korzenie. Zadomowimy się tu i napiszemy pieśni o nowym wschodzie”.

h33

Oto osoby wymienione w artykule – więcej informacji pod linkiem – Biogramy

Dodaj komentarz